Já vím, že už je na to trochu pozdě, ale přece mi to nebude ležet na disku až do příštích Vánoc…

Tak tedy, díl první, aneb jak jsem dostala nápad nahrát si celý cyklus Benjamina Brittena A Ceremony of Carols. Záhy jsem zjistila, že to nebude taková sranda, protože za prvé všechny skladby jsem nezpívala (dělali jsme to kdysi s dětským sborem), za druhé některé z nich jsou kurevsky těžký a za třetí to prostě nemá bez harfy tu správnou šťávu.

Světlo světa tedy spatří jenom úvodní skladbička Procession – Hodie, Christus natus est, která je jednoduchá, krátká a jednohlasně. Zkoušela jsem si na ní fíčuru “choir” a taky ozvěnu. Výsledek posuďte sami.

Hodie

Velkou výzvou bylo pro mě zkusit skladbu This Little Babe ze stejného cyklu. Nakonec jsem ji nahrála, ale byla to velká dřina, protože mi Cool Edit neustále čachroval s časováním tracků (teď už vím, že nemám přehrávat jeden track jiným, protože mi to rozhodí rytmus, ale bylo to bolestivé zjištění, když nahrajete tři sloky, závěr, všechno ve čtyřech hlasech, a pak zjistíte, že se to někde ve druhé sloce rozhodilo). Neměla jsem už sílu to všechno opravovat, tak vezměte zavděk jenom krátkým úryvkem.

This Little Babe

Ten ozvěnový efekt není udělaný fíčurou, ale jsou to skutečně dva nazpívané hlasy. Ve třetí sloce jsou dokonce tři, ale tam už mi časování dávalo tak zabrat, že dostala na prdel intonace a jsou tam kousky, kde jsem se tak úplně netrefila. Jo a taky jsem zjistila, že tamburína nahraná mým mikrofonem zní docela blbě. Ale co už. Nicméně tuhle písničku určitě někdy udělám pořádně a celou.

Další dvě věci jsem bezostyšně obšlehla od Simona a Garfunkela. První je Silent Night/BBC news.

Silent Night/BBC news

Jak asi sami slyšíte, není to z hudebního hlediska nic moc, ehm, stydím se, mohla bych to asi nazpívat líp, ale šlo mi spíš o efekt. Zprávy v pozadí/popředí jsou BBC news with Jackie Leonard, které měli ti méně šťastní z vás (včetně mě) možnost nahrávat na našem ústavu pro Pražský fonetický korpus.

No a poslední je moje nejoblíbenější koleda God rest you merry, gentlemen. Dlouho jsem hledala vícehlasou úpravu, která by se mi líbila tak, jako ta od Simona a Garfunkela, a nenacházela jsem ji, tak jsem ostatní hlasy prostě odposlouchala. V té době už jsem uměla používat metronom (hahá!), ale bohužel zklamal při závěrovém zpomalování (překvapivě). Tam to prostě nesedlo a nesedlo, ať jsem to přehrávala, kolikrát jsem chtěla, vždycky byl nějaký hlas mimo.

GodRestYouMerry

Lingvistická vsuvka: V názvu není “merry gentlemen”, aneb jak jsem si to překládala “dej vám bůh odpočinek, veselí pánové” :), ale za “merry” je čárka, což dává ještě menší smysl, ale údajně název znamená něco jako “dej vám bůh radost, pánové”.

Do příštích Vánoc bych ještě chtěla stihnout Carol of the Bells (nejlépe lovecraftovskou verzi aneb “Season of Doom”) a Coventry Carol. Jo, taky mi na disku leží Byla cesta, byla ušlapaná (s trianglem, bitches!), ale přišlo mi to málo zajímavé, ještě to nějak ozvláštním.