Soren je mladá sova, která sní o tom, že se jednoho dne stane součástí legendy O strážcích Ga’Hoolu, kterou má tolik v oblibě. Neopatrností se se svým bratrem ocitne ve spárech sov, které zotročují každou sovu, která se nechce připojit k jejich armádě. Pln ideálů se odmítne k jejich armádě připojit. Rozhodne se uniknout ze zajetí a vyhledat strážce Ga’Hoolu, aby osvobodili všechny zajaté sovy. Jeho bratr Kludd si naopak vybere druhou možnost a připojí se k armádě.

Legenda o sovích strážcích je klasickým příběhem, jen je vyprávěný z pohledu sov. Hlavní hrdina je sova pálená, kterého při jeho dobrodružství provází kulíšek trpasličí, puštík bradatý a sova králičí. Je zde ale daleko více druhů sov a všechny vypadají živě. Jsou majestátní jako královská sovice sněžná či hrozivá jako výr velký, směšná jako sova králičí nebo výreček malý, anebo roztomilá jako sova pálená či kulíšek trpasličí. Animátorům se podařilo do jejich tváří nenásilně vtisknout lidskou mimiku a díky barvě zobáků podobné barvě lidských rtů je tím i částečně polidštit, aniž by narušili podobu se skutečnými sovami. Divák se také může rozplývat nad dobře zvládnutou technikou letu sov, která vypadá přirozeně a impozantně.

V příběhu nečekejte nic nového. Je to jen další boj dobra se zlem, opepřený o nějaké vtipné scénky. Samotný příběh asi nestojí za to, abyste kvůli tomu šli do kina. Pokud se vám ale líbí sovy, nebo to jsou dokonce vaše oblíbená zvířata, zajděte na film do kina, protože budete nadšení vizuální podívanou, kterou pro vás tvůrci připravili (70 %).